General information about the winners

Round 1 (School students)

Place Username Name Country City School Total score
Vesch Vladimir Schavelev Russia Novosibirsk Gymnasium 6 20
BestKate Ekaterina Bestsennaya Russia Novosibirsk SESC NSU 19
nijikilling Alexey Solovev Russia Moscow AESC MSU 19
Firemouse Alexander Dorokhin Russia Novosibirsk Saint Petersburg Lyceum 239 18
isutormin Ivan Sutormin Russia Novosibirsk NSU 17
arkapok Arkadij Pokazan'ev Russia Novosibirsk Gymnasium 6 17
Drakon5999 Ivan Lozinskiy Russia Moscow AESC MSU 17
aevpak Alexandr Evpak Russia Novosibirsk SESC NSU 16
zpix Ivan Baksheev Russia Novosibirsk Gymnasium 6 15
nmingaleev Nikita Mingaleev Russia Novosibirsk SESC NSU 15

Round 1 (University students)

Place Username Name Country City University Total score
RazumovskyPeter Peter Razumovsky Russia Saratov SSU 14
Dalone Nikita Odinokih Russia Novosibirsk NSU 13
calmarj Evgeniy Strepetov Russia Saratov SSU 13
fedos_matros Sergey Zhdanov Russia Saratov SSU 13
V.Cherkashin Vitaliy Cherkashin Russia Novosibirsk NSU 12
MikeKot Mikhail Kotov Russia Tomsk TSU 12
Aliaksei Aliaksei Ivanin Belarus Minsk BSU 12
alexeymil0 Alexey Miloserdov Russia Novosibirsk NSU 12
botanlq Pavel Hvoryh Russia Omsk OmSTU 12
LKhabarova Elena Khabarova Russia Novosibirsk NSU 12
n0n3m4 Roman Lebedev Russia Novosibirsk NSU 10
crazysun Anastasiya Yarunina Russia Engel’s SSU 10
Oleg_Smirnov Oleg Smirnov Russia Saratov SSU 10
kartofan Alexey Ripinen Russia Saratov SSU 10
cmit1994 Vladimir Laptev Russia Omsk OmSTU 10
fakub Jakub Klemsa Czechia Prague CTUP 10
Kislyakovkin Anastasia Kislyakova Russia Moscow MSU 10
charlesdem charles de mauroy Russia Novosibirsk NSU 10
pavlovkv Konstantin Pavlov Belarus Minsk BSU 9

Round 1 (Professionals)

Place Username Name Country City Organization Total score
lrzh Renzhang Liu China Beijing Academy of Mathematics and Systems Science 27
RichardRal Vadzim Marchuk Belarus Minsk Research Institute for Applied Problems of Mathematics and Informatics 25
hellman Alexey Udovenko Luxembourg Luxembourg University of Luxembourg 17
ordcoder George Beloshapko Russia Novosibirsk NSU 14
ark Andrew Kozlik Czechia Prague SII 12

Round 2 (School students)

Place Username Name Country City School Total score
Drakon5999, f1u77y, MaxPlus Ivan Lozinskiy, Bogdan Sinitsyn, Maxim Plushkin Russia Moscow MSU 11
Dron23 Andrei Igo Russia Novosibirsk Gymnasium 6 7

Round 2 (University students)

Place Username Name Country City University Total score
Dalone, savask, alexeymil0 Nikita Odinokih, Saveliy Skresanov, Alexey Miloserdov Russia Novosibirsk NSU 41
Oleg_Smirnov, kartofan, RazumovskyPeter Oleg Smirnov, Alexey Ripinen, Peter Razumovsky Russia Saratov SSU 34
QAsMD, motrit, Friedrich Roman Ginyatullin, Igor Motroni, Victoria Vlasova Russia Moscow MEPhI 31
Irina Irina Slonkina Russia Novosibirsk NSUEM 18
HeyGuys, Rav Samir Godzhaev, Ravil Khisamov Russia Moscow MSU 17
Avontis, Bizant, f3rq Martyshin Vladimir, Roman Rezvukhin, Mikhail Zaytsev Russia Moscow MEPhI 16
Prokhor, Roman Prokhor Sadkov, Roman Taskin Russia Yekaterinburg USURT 14

Round 2 (Professionals)

Place Username Name Country City Organization Total score
hellman Alexey Udovenko Luxembourg Luxembourg University of Luxembourg 48
ordcoder, evatux, Taranenko_Anna George Beloshapko, Evarist Fomenko, Anna Taranenko Russia Novosibirsk NSU 42
RichardRal, Dimaplusplus, Anna_dest Vadzim Marchuk, Dzmitry Emelyanov, Anna Gusakova Belarus Minsk SIM SB RAS 30
Kate, milka_bubble, Fandorin Katerina Karelina, Lyudmila Kushchinskaya, Mikhail Borodin Russia Moscow MSU 28
s.kyazhin, antonivanov, ann-arsky Sergey Kyazhin, Konstantin Kogos, Anna Epishkina Russia Moscow MEPhI 27
jekky82 Evgeniya Ishchukova Russia Taganrog SFedU 26
Grohoret, Kalmar Григорий Седов, Sergey Belov Russia Moscow MSU 23
fakub, Jeyekomon, ark Jakub Klemsa, Tomáš Jeziorský, Andrew Kozlik Czechia Prague CTUP 22