Organizations:

  • Novosibirsk State University
  • Sobolev Institute of Mathematics
  • KU Leuven
  • Belarusian State University
  • Tomsk State University

Program committee:

  • Gennadiy Agibalov (Tomsk State University, Russia)
  • Sergey Agievich (Belarusian State University, Belarus’)
  • Lilya Budaghyan (University of Bergen, Norway)
  • Anne Canteaut (INRIA Paris, France)
  • Claude Carlet (University of Paris 8, France)
  • Joan Daemen (Radboud University, The Netherlands)
  • Sugata Gangopadhyay (Indian Institute of Technology Roorkee, India)
  • Evgeny Gorkunov (Novosibirsk State University, Russia)
  • Anastasiya Gorodilova (Sobolev Institute of Mathematics, Russia) co-chair
  • Tor Helleseth (University of Bergen, Norway)
  • Xiang-dong Hou (University of South Florida, USA)
  • Valeriya Idrisova (Sobolev Institute of Mathematics, Russia)
  • Konstantin Kalgin (Novosibirsk State University, Russia)
  • Denis Kolegov (Tomsk State University, Russia)
  • Nikolay Kolomeec (Sobolev Institute of Mathematics, Russia)
  • Alexander Kutsenko (Novosibirsk State University, Russia)
  • Nicky Mouha (Computer Security Division of NIST, USA)
  • Svetla Nikova (KU Leuven, Belgium)
  • Alexey Oblaukhov (Sobolev Institute of Mathematics, Russia)
  • Irina Pankratova (Tomsk State University, Russia)
  • Stjepan Picek (Delft University of Technology, The Netherlands)
  • Bart Preneel (KU Leuven, Belgium)
  • Marina Pudovkina (Bauman Moscow State Technical University, Russia)
  • Vincent Rijmen (KU Leuven, Belgium; University of Bergen, Norway)
  • Razvan Rosie (University of Luxembourg, Luxembourg)
  • Alexander A. Semenov (Institute for System Dynamics and Control Theory, Russia)
  • Francesco Sica (Nazarbayev University, Kazakhstan)
  • Pante Stanica (Naval Postgraduate School, USA)
  • Natalia Tokareva (Novosibirsk State University, Russia)
  • Meltem Turan (National Institute of Standards and Technology, USA)
  • Aleksei Udovenko (CryptoExperts, France)
  • Andrey Zubkov (Steklov Mathematical Institute of RAS, Russia)

General chair:

  • Natalia Tokareva (Novosibirsk State University, Russia)

Local organizing committee:

  • Natalia Atutova (Novosibirsk State University, Russia)
  • Darya Zyubina (Novosibirsk State University, Russia)
  • Alina Belousova (Mathematical Center in Akademgorodok, Russia)
  • Svetlana Kostochka (Mathematical Center in Akademgorodok, Russia)
  • Egor Manylov (Cryptographic Center, Novosibirsk, Russia)
  • Alexander Shaporenko (Novosibirsk State University, Russia)
  • Julya Maksimlyuk (Novosibirsk State University, Russia)

General sponsors: