NSUCRYPTO-2014

NSUCRYPTO-2015

NSUCRYPTO-2016

General information about the winners

Awarding of the winners will take place in Novosibirsk State University, Mal'tsev auditorium, at 14:30 NOVT on December, 20.

Round 1 (senior pupils)

Place Username Name Country City School Class Sum
1 Firemouse Alexander Dorokhin Russia Novosibirsk MOU 159 8 12
2 dobronravov1999 Nikita Dobronravov Russia Novosibirsk Lyceum 130 9 10
3 Artem Artem Uskov Russia Novosibirsk Gymnasium 3 11 8
3 Petrovich Egor Dobronravov Russia Novosibirsk Lyceum 130 9 8

Round 1 (students)

Place Username Name Country City University Department Course Sum
1 ordcoder George Beloshapko Russia Novosibirsk Novosibirsk State University Mechanics and Mathematics 6 23
2 n0n3m4 Roman Lebedev Russia Novosibirsk Novosibirsk State University Physics 2 14
3 DmitryZajcev Dmitry Zajcev Russia Saratov Saratov State University Computer Science and Information Technology 5 12
3 gleb Gleb Shalyganov Russia Saratov Saratov State University Computer Science and Information Technology 4 12
3 HeyGuys Samir Godzhaev Russia Moscow Moscow State University Mechanics and Mathematics 1 12
3 Hoone Alexander Shein Russia Saratov Saratov State University Computer Sciences and Information Technologies 5 12
3 Nightty Pavel Grachev Russia Saratov Saratov State University Computer Sciences and Information Technologies 5 12
3 ramos08 Sergey Shabelnikov Russia Saratov Saratov State University Computer Sciences and Information Technologies 5 12
3 SadohinaAV Angelina Sadohina Russia Saratov Saratov State University Computer Sciences and Information Technologies 4 12
3 Tkachov Alexander Tkachev Russia Novosibirsk Novosibirsk State University Information Technologies 2 12

Round 1 (others)

Place Username Name Country City Organization Sum
1 CryptoMan2 Crypto Man Russia St. Petersburg - 12

Round 2 (senior pupils)

Place Team Names Country City School Class Sum
1 Hadgehog, Enot Stepan Derevyanchenko, Elizaveta Klochkova Russia Novosibirsk SESC NSU 11 6

Round 2 (students)

Place Team Names Country City University Department Course Sum
1 ordcoder, Taranenko_Anna, evatux George Beloshapko, Anna Taranenko, Evarist Fomenko Russia Novosibirsk Novosibirsk State University Mechanics and Mathematics 5-6 55
1 botanlq, cmit1994 Pavel Hvoryh, Vladimir Laptev Russia Omsk Omsk State Technical University Information Technologies and Computer Systems, RTF 3 55
2 savask, alexeymil0, Qwertmen Saveliy Skresanov, Alexey Miloserdov, Denis Kirin Russia Novosibirsk Novosibirsk State University Mechanics and Mathematics 2 36
3 NSKuber Alexey Oblaukhov Russia Novosibirsk Novosibirsk State University Mathematics and Mechanics 3 33
3 RichardRal, Dimaplusplus, Anna_dest Vadim Marchuk, Dmitry Emelyanov, Anna Gusakova Belarus Minsk Belarusian State University Applied Mathematics and Computer Science 6 33
3 Oleg_Smirnov, RazumovskyPeter, kartofan Oleg Smirnov, Peter Razumovsky, Alexey Ripinen Russia Saratov Saratov State University Computer Science and Information Technology 4 29
3 Kalmar, Grohoret Sergey Belov, Grigory Sedov Russia Obninsk, Moscow Moscow State University Computational Mathematics and Cybernetics 5 28

Round 2 (others)

Place Team Names Country City Organization Sum
1 renzhang, atulluykx Ren Zhang, Atul Luykx Belgium Leuven KU Leuven, COSIC 65
2 antonivanov, s.kyazhin Konstantin Kogos, Sergey Kyazhin Russia Moscow MEPhI 41
3 hellman Alexey Udovenko Russia Saint-Petersburg - 37

For all questions please contact olymp@nsucrypto.ru